Olej rycynowy – od leczenia zaparć do pielęgnacji włosów
W kredensie babci znajdujesz maleńką buteleczkę z ciemnego szkła. Wygląda jak opakowanie leku, ale na etykiecie jest napisane coś innego. To olej rycynowy. Czy wiesz, jakie ma właściwości? Babcie zazwyczaj wykorzystywały go jako środek przeczyszczający, ale dziś wiemy, że to nie jedyna jego właściwość.
Olej rycynowy wytłacza się z nasion Ricinus communis. To roślina z rodziny wilczomleczowatych, którą najchętniej wykorzystuje się jako gatunek ozdobny. Może osiągać nawet do 4 metrów wysokości, a jej liście mają ząbkowany kształt i mogą mieć nawet 50 cm średnicy. Nie one są jednak najważniejsze. To z owalnych nasion pozyskuje się olej rycynowy. Każde pojedyncze nasiono może mieć około 2 cm długości. Twarda łupinka nie ułatwia pozyskiwania oleju.
Co ciekawe, olej rycynowy o właściwościach medycznych pozyskuje się tylko w procesie tłoczenia na zimno. Rącznik pospolity to roślina trująca. W pewnym momencie odkryto, że jego właściwości mogą być przydatne w leczeniu zaparć. Olej rycynowy działa bowiem drażniąco na błonę śluzową jelit, pobudza ich perystaltykę, a w efekcie eliminuje problem zaparć. Jeśli zapytasz swojej babci, po co trzyma olej rycynowy w kuchennej szafce, pewnie powie właśnie o tym.
Warto wiedzieć też, że olej rycynowy ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dość trudno o produkty kosmetyczne, które bazują na tym składniku. Pewnie ze względu na to, że jest dość gęsty i tłusty, chętniej używa się go jako dodatku. Wspiera w wielu problemach skórnych i bardzo dobrze sprawdza się na włosach. Ma właściwości przeciwzapalne i silnie nawilżające.
Kobiety metodą prób i błędów doszły do tego, że olejek rycynowy również można stosować bezpośrednio na skórę lub włosy. Jego działanie jest wówczas silniejsze i bardziej efektywne. Bardzo często używa się oleju rycynowego do wzbogacania odżywek do włosów lub szamponów, które stosujemy często. Taki dodatek sprawia, że odżywka ma lepsze działanie i widocznie przyspiesza wzrost włosów.
Najczęściej wymienianą zaletą oleju rycynowego jest właśnie jego wpływ na stan włosów. Regularne wcieranie go w skórę głowy (masaż dodatkowo wzmacnia działanie olejku) sprawia, że włosy wydłużają się i nabierają zdrowego blasku po kilku użyciach. Są widocznie bardziej nawilżone, nie tracą wilgoci tak szybko i są łatwiejsze do ułożenia. Aktualnie olej rycynowy najchętniej wykorzystuje się w pielęgnacji włosów. Zwłaszcza że jest wyjątkowo tani i łatwodostępny.