(DIY) Domowa maska na porost włosów z olejem rycynowym
Olejek rycynowy znany i lubiany jest już od wieków. W Egipcie stosowano go do ułatwiania transportu bloków przez ich natłuszczenie, w średniowieczu wykorzystywano jego właściwości lecznicze i przeczyszczające, a nieco później kobiety odkryły, że to również świetny produkt kosmetyczny. Dziś olejek rycynowy najchętniej wykorzystuje się w pielęgnacji włosów. Dlaczego?
Właściwości oleju rycynowego dla włosów są zbawienne. Nic dziwnego, że kobiety chętnie stosują go na włosy, skórę głowy, a także brwi oraz rzęsy. Olej pobudza mikrokrążenie krwi w skórze, zapewnia lepszy jej dopływ do mieszków włosowych, a co za tym idzie sprawia, że włosy są lepiej odżywione. To wszystko wpływa na stymulację porostu włosów, a dzięki dużemu stężeniu kwasów tłuszczowych omega-6 pasma są wyraźnie zdrowsze i mocniejsze. Dodatkową właściwością oleju rycynowego jest przyciemnianie włosów.
Najchętniej olej rycynowy stosuje się w leczeniu łamliwości i wypadania włosów na głowie. Dobrze sprawdza się również w przywracaniu stanu włosów sprzed łysienia spowodowanego np. chorobą. Stosowanie olejku rycynowego na głowie może przybierać różne formy. Niektórzy stosują olej rycynowy bezpośrednio na skórę głowy, w którą go wcierają. Ze względu na swoją gęstość średnio sprawdza się na całej długości włosów lub końcówkach, ponieważ może obciążać lub przesuszać. Mimo wszystko najczęściej polecaną formą są domowe maski na włosy na bazie oleju rycynowego. Przedstawiamy sprawdzony przepis na jedną z nich.
Czego potrzebujesz?
- olej bazowy (np. migdałowy, jojoba, oliwa z oliwek),
- żółtko z kurzego jaja,
- łyżka oleju rycynowego,
- kilka krople witaminy E (opcjonalnie).
Jak wykonać?
Dwie lub trzy łyżki oleju bazowego mieszamy z roztrzepanym żółtkiem jajka i olejem rycynowym. Opcjonalnie możemy dodać też czystą witaminę E (dostępną np. w aptece), która poprawia ukrwienie i odżywienie cebulek włosowych, a przez to również wspiera wzrost włosów. Tak przygotowaną mieszankę witaminowo-olejową nakładamy na głowę, wcierając w skórę i delikatnie ściągając na całą długość włosów. Pozostawiamy na głowie przynajmniej na godzinę (zaleca się nawet do pięciu godzin), a po tym czasie zmywamy mieszankę delikatnym szamponem.